Avaldatud: 24 august, 2020

Roheliste näppudega Tiina Randoja sissekirjutus on kevadel loomulikult aias. Ta naudib seal iga hetke, olgu siis tegu taimetittede peenrasse sättimise või umbrohu tõrjumisega. See viimane, muide, sai tal tänavu suuresti tehtud juba väga vara kevadel!

“Talvel oli kogu aeg sula, ja mul suur lilleaed ja aiamaa – ega head aiatööaega saa raisku lasta!” naerab Tiina ebatavalisel ajal aias nokitsemise kohta. “Veebruaris hakkasin vaikselt taimi ümber istutama. Mul rändavad lilled üha ringi – tuleb mõte, et vaat siin oleks see eriti ilus, ja kohe teen ära ka!” Tiina lillepeenar on justkui suur lego, mille tulemust näeb siis, kui kõik lilled ükskord õitsema hakkavad. 

Rohelised näpud päris Tiina oma isalt, kes oli maaülikoolis õppejõud ja suur aiahoolik. Ent oma praeguse põhikire – hoidiste valmistamise juurde – jõudis Tiina siis, kui pensioniaeg hakkas kätte jõudma. 

Väega taimed toetavad

Apteekrina töötanud Tiina armastab seda vabadust ja loomingulisust, mis käib hoidistamisega kaasas. Nende perel on Kambja vallas Tatra oru veere pääl maanteedest eemal oma kuningriik, kus kasvatavad ise peaaegu kogu tooraine, mis purki rändab. Vaid krehvtine ingver, sidrun ja sinep ostetakse. 

“Apteekrina pidi kõik väga täpselt käima – seal ei saa nii, et tsutike üht ja tsutike teist. Aga hoidistades saab! Mulle meeldib väga erinevaid retsepte katsetada, uusi asju välja mõelda! Sel talvel sündisid ka mõned uued tooted – sidrunimoos ingveriga ja punapeedimoos kirsside ja ingveriga,” jutustab Tiina. 

Lemna hoidiste hulgas on erinevad kastmed, sinepid, marineeritud ja hapendatud köögiviljad, moosid. Hoidiste peaosas rokivad väga sageli organismi immuunsüsteemi turgutavad väekad taimed – küüslauk, mädarõigas, ingver, tšilli, sinep, must sõstar, pihlakas. Boonusena aitavad need marjad ja juurikad hoidistel säilida, nii ei pea Tiina oma toodetes kasutama keemilisi säilitusaineid. 

Kahe lapse ema ja kuue lapselapse vanaema hakkas oma perele hoidiseid tegema juba nõukaajal. Ise tehtud on nii hea! Ja ise tehes tead kindlalt, et purgis on ainult parim kraam! 

“Sügisel maha pandud küüslaugud hakkavad jaanipäevaks õitsema,” märgib perenaine, et nende õitega saab hoidistamishooaeg avapaugu. Kõigepealt küüslauguõisikute marineerimine, hapendamine ja pastaks hakkimine, seejärel riburada kõik muu. “Küüslauguõisikust tehtud pasta on võileival imehea! Talveks panen osa sügavkülma, külmal ajal tarvitades on see eriti hõrk!”

Esimene müügiks tehtud hoidis oligi küüslauk.  Marineeritud küüslauk. “See on väga menukas praegu ka! Ja väga paljudele meeldib tšilli, nii on seda mu toodetes omajagu,” jutustab Tiina. 

Tšillisordid on erineva tugevusega. “Kasvatan need ise – tšillipõld on meil mäenõlval päikese käes ja tšillile see meeldib, saak on hea!” 

Kui iluaias toimetab Tiina enamasti ise, siis põllul, hoidiste purkipanekul ja müümisel on väga sageli abiks Tiina abikaasa. Lemna hoidiseid saab osta laatadelt ja peretütre sefiiritortide poest Tartus Sõpruse puiesteel. 

Väga sageli rändab laadale lisaks hoidistele kaasa ka värske kraam. Tiina naerab, kuidas kord tuli üks tublisti laadaõlut mekkinud noormees, nägi tšillipipart ja otsustas, et tema peab sellest ampsu võtma! Hoiatusi kuulda ei võtnud – hammustaski! Pärast tuli teda tükk aega lohutada ja proovida seda tuld kustutada. 

Laat ise aga on see särts, mis annab Lemna hoidiste tegijaile tiivad. “Laadal on nii palju positiivset – kõik tulevad puhkama ja lõbutsema,” märgib Tiina. Võrreldes perenaise endise apteekritööga on seal risti vastupidine emotsioon – mida rohkem nalja viskad, seda lõbusam on! 

Suhtlemine passib Tiinale imehästi. “Vahel tunnen, et nagu tiivad tulevad sellest melust seal! Muidugi, õhtul oled väsinud, aga muljed ja tunne on nii hea, et see kaalub kogu väsimuse üles!”

 

Vanad lemmikud ja uued tegijad

Tiinat kuulates pole kahtlustki, et kui tahta, saab kõigega hakkama. Kõige keerulisem oli oma ettevõtte käivitamisel vajalike dokumentide ajamine. “Surusin selle tütrele kaela, ta aitas teha,” naerab ta. Ka Lemna hoidistele veebikodu rajamisel Facebooki aitasid lapsed kaasa. “Pere tugi on oluline. Üksi jõuad küll ka, aga kui omad ka kaasa mõtlevad, on kohe palju toekam,” leiab Tiina. 

Jõudu annab ka klientide hea tagasiside. Kiitust saavad nii vanad head lemmikud – gripimoos ehk mädarõigas tomati ja küüslauguga, kui ka värskemad tooted – tšilline küüslaugukaste, vaarikamoos ingveriga, erinevad sinepid. 

Kel aiamaale armastusega kasvatatud taimi vaja, siis Tiina käest saab! Uuri Lemna taimeaia veebikodust järele: https://www.facebook.com/Lemna-taimeaed-ja-hoidised-108919694107271/

Lemna OÜ
Varbola, Lepiku küla
Kambja vald, Tartumaa
Tel:  +372 56487363
E-post: trandoja@gmail.com

Tekst: Grethe Rõõm
Fotod:  Lemna OÜ

Artiklitesarja Kohalikule tegijale VUNKI MANO on ellu kutsunud Võrumaa Arenduskeskus.
Projekti rahastatakse EL Euroopa Regionaalarengu Fondist meetme tegevuse 5.4.2. „Piirkondlikud algatused tööhõive ja ettevõtlikkuse edendamiseks” raames.