Avaldatud: 5 juuni, 2023

1. juunil toimus Võru keskväljakul lastekaitsepäeva üritus. Ürituse eesmärk oli viia kokku Võru linnale kaks olulist teemat: lapsed ja mahetoit. Ürituse raames tutvustati mahetootjaid, räägiti mahetootmise tähtsusest ning kasudest. Kogu ürituse eesmärk oli tutvustada võrukatele Võrumaa mahekokkulepet, mille raames soovitakse aastaks 2024 Võrumaa haridusasutustes minna üle mahetoidule. Tänaseks on eesmärgi täitnud u pooled õppeasutused.

Päev algas mahetootjate kontaktseminariga, kus omavahel viidi kokku toitlustajad ja mahetootjad. Igat kohalikku tootjat tutvustati ning hiljem oli igalühel võimalus personaalseid sidemeid luua. Suurimatest piirkonna mahetootjatest olid kohal Metsavenna talu, Loona talu veski ja Seto Sõstar.

 Päev jätkus maakonna koolidevahelise pannkoogivõistlusega mahetoorainest. Võistlustulle astus 6 meeskonda. Valmistada tuli 10 magusat ja 10 soolast pannkooki. Võistlustoid hindas žürii ja rahvas. Parimatele anti välja auhinnad.

Pannkoogivõistlusest said osa kõik kohalolijad, kel oli võimalus kõiki võistluskooke proovida ning ka oma hääl lemmiku poolt anda. Rahva lemmikuks osutusid Võru Järve Kooli poiste küpsetatud pannkoogid. Kogu võistlus toimus laadamelu keskel välitingimustes.

Lisaks said kõik nautida ühiselt UMA MEKK laata, kus kohalikud ettevõtjad müüsid enda kaupa. Enamus toodangust oli toidukaup, aga leidus ka käsitööd.

Laadamelu aitas luua ka tasuta  maheteemalised õpitoad. Õpitubades räägiti idude ja minivõrsete kasvatamisest ning taimede mahetõrjest. Päeva juhtisid poliitik Ivari Padar ja Võru värske linnapea Kalvi Kõva.

Lastekaitsepäevale kohaselt vallutasid lava Võru Kunstikooli Tantsutrupp Katariina ja Võimlemisklubi Janika õpilased. Üles astuti pika ja efektse programmiga.

Väikesematele lastele mõeldes, oli avatud ka Meelte kooli lastetelk, kus tutvustati lastele erinevaid puu- ja köögivilju ning mängiti mänge. Lisaks sai iga soovija lasta endale teha ka näomaalingut ja mängida Pisila valmistatud mänguasjadega.

Üritust toetasid erinevad projektid: Võrumaa Partnerluskogu Leader projekt ja  Stratkit+ ning BSR Food Coalition.

Üritust korraldasid Võrumaa Arenduskeskuse Mahe ja Muhe, UMA MEKK ja Võru linn. Ürituse jäädvustas fotograaf Kaisa Äärmaa.

Kõik ürituse fotod on leitavad siit: https://drive.google.com/drive/folders/10Mi4-6i4-xK7zj9AXgSKVaPJ41fNrMWW