Avaldatud: 14 mai, 2020

Maal elamine sunnib leidlikkusele – kui marju on hulgi, ent moosi järele ei isuta, tuleb midagi välja mõelda. Kodumaistest kuivatatud marjadest tehtud marjarullid on just sel moel sündinud.

Setomaal Võõpsu külas elava Tiia Kivesti jaoks algas just aiahooaeg. See tähendab, et praegu leiab ta väga suure tõenäosusega aias toimetamast. “Mulle meeldib maal elada. Siin pole kuhugi kiiret, saad toimetada täpselt selles rütmis, nagu endale sobib,” räägib Tartust pärit ja koolis loomaarstiks õppinud naine. Teda maasikapeenarde vahel ning vaarikaistanduses toimetamas vaadates tahaks küll hoopis küsida, et kellelt ta need rohelised näpud päris? Või ettevõtliku loomu?
Tiia naerab mu küsimuse peale, rehmab käega ja ütleb, et ettevõtlikuks ei sünnita, vaid saadakse. Kui on vaja. “Ega õhust ju ela, ikka tuleb miskit teha. Kui läheb eriti hästi, suudad välja mõelda sellise asja, mille tegemine toidab mitmes mõttes – annab hingetoitu ka!”
Aiatöö just selline töö ongi. Saad sahvrisse ja keldrisse, ning hing on ka rahul. Lisaks teadmine, et osa aastast jääb puhkamiseks. Tiia naudib hooajalisust. “Aprillis saab põllule kraapima, siis tulevad riburada esimesed maasikad, vaarikad, ja suvi on tavaliselt ju laadaaeg! Talv ka! Ja need paar-kolm kuud, mis meil on sellist aega, kus põllule ega laadale saa, siis katsun puhata. Sain sel talvel puhkuse ajal kogu maja seestpoolt remonditud,” naerab Tiia särtsakalt. Pole kahtlustki, et puhkamine ei tähenda tema jaoks käed rüpes istumist. “No nii hakkaks ju igav! Mul on ikka kogu aeg vaja midagi katsetada, järele proovida!”
Just tänu katsetamisisule sündisid ka marjarullid. “Tead, siin maal teisiti ei saa! Kui üks asi ei tööta, ei tähenda see ju maailmalõppu! Küll siis on mõni teine asi, mis kõnetab ja tundub põnev,” arutleb perenaine. Nii proovisid nad algul kasvatada oma talus lambaid-kitsi. Rajasid vaarikaistanduse, maasikapeenrad, maitse- ja ravimtaimepeenrad. Kui Tiia ühel hetkel marjade kuivatamist proovis, oli selge – siit sünnib midagi head!

Sündiski. “Tütar ikka utsitas, et tuleb teha selline toode, mis oleks lisaaineteta, kus poleks lisatud suhkrut. Selline, mida tahad oma lastele anda, ilma et nende tervise pärast kartma peaks!” Marjarullid on läbi ja lõhki kodumaistest marjadest. See tähendab, et Tiia korjab oma koduaiast või lähedal asuvatest metsadest-soodest marjad, püreestab, kuivatab ja keerab rulli. Ampsad ja saad kõik hea kraami, mis värskeski marjas. Mõnusast mekist ning portsust energiast rääkimata.

Iga häda jaoks oma rohi

Kõige rohkem küsitakse Tiia sõnul maasikarulle. Ent lisaks maasikale pakub ta rulli keeratuna ka teisi marju. “Kogused on mul ju väikesed, seepärast pole kuigi hull, kui miski läheb nihu. Ja vahel ikka lähebki kohe täiega metsa! See oli mõned aastad tagasi, kui mõtlesin, et prooviks sibulat kuivatada. Proovisin ja sai magus-vürtsikas, mulle maitses! Tellisin ilusad sildid, läksin laadale ja seal selgus, et ostjaid pole. Lõhn pelutas needki eemale, kes marjarullide järele tulid,” muigab Tiia ja lisab, et ega elu neist pisikestest apsakatest seisma jää. “Siis proovid midagi muud! Uurid ja katsetad, ja üha õpid, et mis marjad passivad hästi kokku, millest on erinevate hädade jaoks kõige rohkem abi.” Nii teab perenaine rääkida, et me suvede kõige levinum mari, maasikas, saadab sööja pissile. Vaarikas aga aitab siis, kui kõht hästi läbi ei käi.

Seda, et igale probleemile on lahendus, teab Tiia hästi. “Kui siin alustasin, polnud meil vett ega kanalisatsiooni. Maal on ju ikka kaev olnud. Käisin töötukassa ärijuhtimiskursusel, tegin äriplaani ja seal sai selgeks, et see ei lähe mitte, kui siin kaevu kõrval oma anumaid pesen. Nii sättisime algul tootmise poja juurde, kuni siin maal sai ka tingimused nõuetele vastavaks.”

Praegu on Tiia sõnul aasta kõige ilusam aeg. “Lähed hommikul õue, linnud siristavad, päike paistab. Kõnnid ümber maja, sorgid natuke siit, natuke sealt, ja vaatad, kuidas kõik puhkeb kasvama, õitsema!”

Juba mõne aja pärast leiab Tiia aga Põlva turult. Algul taimede, siis värskete marjadega. Sest ega kõik marjad rulliks saa – värskelt tuleb süüa nii palju, kui vähegi kõhtu mahub!

Ent marjaaeg on meil napp. Marjarullid aitavad muuta ülejäänud aasta samamoodi mõnusalt marjaseks. Mõnusalt maitsvaid marjarulle saad tellida nende veebikodust: http://www.marjarull.ee

Tekst: Grethe Rõõm
Fotod: Kersti Virro ja Marjarull erakogu

Marjarull
Müürsepa talu, Võõpsu küla, Setomaa vald
FB Marjarull 
Tel:  +372 5597 6989
E-post: marjarull@hot.ee

Projekti rahastatakse EL Euroopa Regionaalarengu Fondist meetme tegevuse 5.4.2. „Piirkondlikud algatused tööhõive ja ettevõtlikkuse edendamiseks” raames.